A FIAM CEGLÉD története
Van aki “csak” azért rajzol mert szereti, van aki kocsma helyett, és vannak akik komoly elszánással próbálják napvilágra hívni magukból a velük született pluszt, hogy elérjék saját lehetőségeik plafonját. És vannak a tehetséggyanúsak, akik olyan csúszós pályára akarják felküzdeni magukat, amilyen a szépművészeteké.
Többek között ezért jött létre városunkban a Fiatal Alkotók Műhelye, amely a Hollós u. 20. szám alatti Patkós Irma – házban kezdte meg működését. Az ötlet Sárközy Erzsébet festőművésztől származik, aki évekig tervezte és szervezte, egy jól működő, szellemi alapokra épülő műhely létrehozását. Hosszú idő óta feladatának tekintette a városban élő fiatalok ilyen irányú nevelését.
Sárközy Erzsébet álma és életművének meghatározó része volt az Alkotóház. A FIAM „álom” az általa elképzelt szellemiségben, de megújult tartalommal folytatódik. A FIAM „álom” Erzsébet (vagy ahogy sokan ismerték, Erzsi néni) szavaival így hangzott:
“A művésznek kötelessége különleges képességét az emberiség javára fordítani és az igazi tehetséget gondozni. Ez a gondolat nem egészen az enyém, sokkal inkább Patkós Irma nénié, én csak tovább gondoltam…
Évekkel később amikor a ház állapota kritikussá vált, két szándék találkozott:
Az Önkormányzat előteremtette a pénzt, Dr. Farkas Gábor Ybl – díjas építész ránk tervezte a házat, mi pedig kidolgoztuk a működési tervünket.
..Semmiképp nem iskola, csak hely ami hiányt pótol. Hely, ahol lehet nem egyedül lenni.”
Sárközy Erzsébet